Gürültü Kontrolü

İnsanları gürültüden korumak için yapılan uygulamalara gürültü kontrolü denir. Gürültü kontrolü temel olarak 3 farklı şekilde sağlanabilmektedir.

1- Gürültüyü oluşum kaynağında azaltmak.

2- Gürültüyü yayılma alanında azaltmak.

3- Gürültünün algılandığı yerde yapılacak çalışma ve önlemler.

Yoğun ses tempolarının meydana geldiğini alanlar olarak Jeneratör odaları, makine daireleri, klima odaları gibi mekanlar görülmektedir. Bu alanlarda şiddetli ses temposunun kesilmesinde etkili çözüm olarak ses izolasyon uygulamaları yapılmaktadır. Uygulamalarda kullanılan malzemeler birinci sınıf ürünlerden üretildiği için bir çok alanda kullanılabilmektedir. Yüksek hava şartlarına dahi dayanıklı malzemeler mükemmel ses yutum değerlerine sahiptirler.

Gürültü Kontrolü Ses Yalıtımgürültü kontrolü
Kullanım Alanları

Jeneratör odaları, Chiller soğutma sistemleri, Klima odaları, Kompresör Odası Ses Yalıtımı, Hidrofor Ses Yalıtımı, Fabrika Ses Yalıtımı, Araç Ses Yalıtımı, Asansör Dairesi Ses Yalıtımı, Makine odaları, Sistem odaları, Tekne Yat motorları titreşim ve darbe sesi yalıtımı , hava kaynaklı seslerin yalıtımı , katı iletişimin izole edilmeli, ses izolasyonlu kabininin ve gürültü duvarları yapılmalıdır.

Gürültü kontrolünü sağlamak için kullanılan malzemeler yüksek ses yutum değerlerine sahip olup bir çok alanda etkili performans sağlamaktadırlar. Ses emici ve ses yutucu kumaş ve süngerler bu tarz problemler için doğru seçim olarak kabul edilmektedir.

Doğru alanda doğru malzemeyi kullanarak hem maliyetten hem de zarardan tasarruf sağlanmaktadır.

Kaynakta Gürültü Kontrolü

Kaynağın yaydığı ses enerjisinin azaltımı, kaynak ses ile sesi yayan yüzey arasında izolasyon sağlamak ve yüzeyin ses yayımını engellemek, azaltmak gibi işlemler ile kaynakta gürültü kontrolü sağlanabilmektedir.

Yöntemleri ise şu şekildedir; planlama ve bakım ile gürültünün kontrol edilmesi. Susturucuların kullanılması. Kaynağın ses yalıtımı sağlayan ve yutucu malzemeler ile kaplanması. Titreşim yalıtımı Titreşen yüzeylerin titreşim sönümleyici, özellikle kauçuk malzemeyle kaplanması. Gürültü kaynağının kapalı hücreler içerisine alınması Kaynakta malzeme ve tasarım değişikleri yapılması.

Yayılma Alanında Gürültü Kontrolü

Gürültü kaynağının bulunduğu bölgenin ses yalıtıcı malzemeyle ayrılması. Ses bariyerlerinin kullanılması Gürültü yayılma alanının kontrolü duvar, tavan vb. yüzeylerin ses yutucu malzeme ile kaplanması, askılı ses ses yutucu yüzeylerin kullanılması. Gürültünün algılandığı yerde kontrolü Gürültüden etkilenen kişileri ses yalıtımı olan bölgelere alınması Kulak koruyucuların kullanılması.

akustik panelakustik kumaş panelses yalıtım süngeri