Ortak Duvar Ses Yalıtımı

Ortak Duvar Ses Yalıtımı Neden Yapılır?

Komşu duvarlardan gelen sesleri engellemek için ortak duvar ses yalıtımı yapılır. Hazır binalarda ve inşaat halindeki binalarda yapılan ses yalıtım uygulamaları farklıdır. Evde odalardan geçen sesi yalıtmak için sesin kaynağında ses yalıtımı yapılmalıdır. Duvara ses yalıtımı yaparken ses şiddetine dikkat etmek gerekmektedir. Uygun malzeme kullanılmazsa ses istenilen oranda kesilemez.

Ortak Duvar Ses Yalıtım Malzemeleri Ses İzolasyonu

Ortak Duvar Ses Yalıtımında Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

İnşaat izolasyonu için iki tuğla arasında çoğunlukla 5 cm kalınlığında 150DNS yoğunluğunda süngerpan ve daha etkili olsun diye epdm ağır ses bariyeri kullanılmaktadır. Hazır binalarda da aynı malzemeler kullanılabilir ancak alan kaybı yaşanmaktadır. Bununla birlikte alçıpan ve çelik karkas profil tercih edilir.

Ortak Duvar Ses Yalıtım Malzeme Fiyatları

Ortak Duvar Ses Yalıtım Malzemeleri

Ortak Komşu Duvar Ses Yalıtımı Nasıl Yapılır ?

Ortak duvarlarda yalıtım yapmak için temiz ve kuru bir duvar olması gerekmektedir. Aksi takdirde malzeme düşme yapabilir. Sünger yapıştırıcısını rulo fırça yardımıyla duvara sürüyoruz. Ardından süngerpanı baskı yaparak uyguluyoruz. Daha sonrasında çelik karkas profil ile 5 cmlik hava boşluğu bırakıyoruz. Üzerine çift tarafı alçıpan kaplı ağır ses bariyeri uyguluyoruz ve böylece %90a varan garantili ses yalıtımı sağlamış oluyoruz. Dilerseniz alçıpan üzerine akustik sünger kullanarak ortamdaki yankıyı engelleyebilirsiniz.

Ortak Komşu Duvar Ses Yalıtım Uygulaması

Ortak Komşu Duvar Ses İzolasyonu

akustik panelakustik kumaş panelses yalıtım süngeri