Ses Yalıtımı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

1Ses yalıtımı nedir ?
Ses yalıtımı, ses basıncını belirli bir sese göre azaltmanın herhangi bir yoludur. Genel olarak ses kirliliğinin yani gürültünün insan üzerinde oluşturacağı zararlı etkileri en aza indirmek için yapılır.
2Her ses frekansını engelleyebilmek için tek tip ürün mü kullanılır ?
Ses frekansı değişiklik gösteren bir olaydır. Konuşma sesiyle bateri sesi birbirinden farklıdır. Bunun için her ses frekansına uygun farklı ses yalıtım malzemesi tercih edilir. Bu sayede maliyet açısından da ciddi oranda kazanç sağlar.
3Akustik nedir ?
Akustik , gazlar, sıvılar ve titreşimler, sesler, ... gibi konular da dahil olmak üzere tüm mekanik dalgaların incelenmesiyle ilgilenen fizik dalıdır.
4Gürültü izolasyonu nedir ?
Gürültü, ses kalabalığının kulağı ciddi oranda rahatsız etmesi durumudur. Gürültü izolasyonu ise bu ses kirliliğinin engellenmesi için gerekli ses izolasyon malzemesi ile engellenmesidir.
5Ses yalıtım malzemeleri nelerdir ?
Birçok ses yalıtım malzemesi çeşidi bulunmaktadır. Uygulamanın yapılacağı alana ve sesin desibeline göre uygun malzeme kullanılır. Akustik sünger, bariyerli sünger, akustik panel, akustik kabin ve daha fazlasına sitemizden ulaşabilirsiniz.
6Oto ses yalıtımı yapıyor musunuz ?
Firmamız otomobillerde ses yalıtım işlemi yapmaz ancak sizlere kolaylıkla uygulamanızı yapabileceğiniz malzemelerimizi önerebiliriz.
7Akustik sünger fiyatları nelerdir ?
Akustik sünger fiyatı malzemenin kalınlık yoğunluk, ham maddesi, rengi ve ebadına göre belirlenmektedir. Hangi malzemeyi kullanmak istediğinizi bize belirtmelisiniz.
8Komşumdan gelen sesleri nasıl kesebilirim ?
Yan komşu duvar ses yalıtımı için yapmış olduğumuz %90 ses kesimi sağlanan uygulama modelini uygulayabilirsiniz. Bunun için en kalın ve yoğun süngerpan (bondex sünger) yapıştırılır. Ardından hava boşluğu bırakmak için yaklaşık 5 cm kadar çelik veya ahşap karkas uygulanır. Profillerin üzerine ses yalıtım bandı çekilir. Çift tarafı alçıpan lamineli ağır ses bariyeri uygulanır ve yalıtım uygulamanız biter. Bu işlem bittikten sonra dilerseniz akustik yalıtım malzemesi kullanarak mekan içi akustiği sağlayabilir isterseniz alçı sıva çekip boya sürebilirsiniz.
9Yanmaz ürünlerinizin sertifikası mevcut mu ?
Firmamızda ürünlerin belirtilen tüm detaylarına göre belgeler mevcuttur. Kalite, alev almazlık, ses yutumu vs.
10Üst kattaki komşumdan çok ses geliyor ne yapmalıyım ?
Ses kaynağından engellenmelidir. Bunun için yapılması gereken çalışma üst katın zemininde olmalıdır. Eğer ben kendi tavanımda uygulama yaparak bu sesi kesmek istiyorum derseniz büyük yanılgıya düşersiniz ve firmamız buna garanti vermez. Ancak konuşma sesi vs. minimum oranda engellenir, darbe ve ayak sesi titreşim kaynaklı seslerdendir bunun için titreşimi engelleyecek malzeme kullanılır.
11Stüdyo odasında kayıt yapıyorum. Ortam içindeki uğultuyu engellemek istiyorum. Ne yapmalıyım ?
Uğultu birçok akustik ses yalıtım malzemesi ile engellenebilir. Bunlar akustik sünger (piramit sünger, yumurta sünger, labirent sünger, special sünger, vicoustic flexi a50 kare sünger, basstrap ve bass küpü köşe süngerleri, kesik piramit sünger, zigzag sünger, basotect melamin sünger), akustik kumaş kaplı panel duvar ve tavanda kullanılarak istenilen ses yutumu sağlanır. Zeminde de uygulama yapılmasına gerek duyulursa kauçuk tabanlı akustik halı tercih edilebilir.
akustik panelakustik kumaş panelses yalıtım süngeri