Spor Salonu Ses Yalıtımı Nasıl Yapılır ? Fitness Odası Akustik İzolasyonu

Spor Salonu Ses Yalıtımı

Spor Salonu Ses Yalıtımı Neden Yapılır?

Spor salonu ses yalıtımı yapılmasının nedeni mekan içerisinde zeminde oluşabilecek titreşimli sesler, spor aletlerinden çıkan sesler ve konuşma seslerinin rahatsılık vermesini önlemek. Spor yaparken ses kalabalığının sizi rahatsız etmesini istemezsiniz değil mi ? Bunun için tavanda, duvarda ve zeminde uygun ses yalıtım malzemeleri kullanılarak yüksek oranda verim alınır.

Spor Salonu Ses Yalıtımında Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

Spor salonlarını geniş ve dar alanlarda görebilmekteyiz. Basketbol sahası, jimnastik salonu, fitness salonu, voleybol salonu vb. spor faaliyetleri gerçekleştirilen her mekanda ses yalıtımı yapmak mümkün. Tavan ve duvarda akustik panel, akustik ahşap pan, yanmaz akustik sünger ve basotect melamin sünger kullanarak yankıyı engelleyebilirsiniz. Zeminde pvc tabanlı halı veya kauçuk levha tercih edilir.

Spor Salonu Ses Yalıtımı Nasıl Yapılır ?

Spor salonu uygulamalarında kullanılan malzemelere göre farklı uygulamalar mevcuttur. Ses geçişleri engellenmek istenirse uygun ses yalıtım uygulama modeli seçilir. Hava boşluğu bırakmak gerekebilir. Ancak akustik yankı ses yalıtımı yapılmak istenirse duvar veya tavana kolaylıkla malzeme uygulaması yapılabilir. Kendinden yapışkanlı akustik malzeme veya sünger yapıştırıcısı kullanılarak uygulamalar yapılır. Zeminde de rapid 800 yapıştırıcı kullanılır. Rulo fırçayı yapıştırıcıya sürüp ardından istenilen bölgeye malzeme uygulanır.